PARKOVACÍ ASISTENT

PARKOVACÍ ASISTENT

Parkovací asistent je systém, ktorý uľahčuje parkovanie v meste. Automatizuje niektoré z manévrov potrebné na bezpečný vjazd a výjazd z parkovacích miest.

Parkovací asistent vám pomôže pri manévrovaní na pozdĺžne aj kolmé parkovacie miesta, aj pri výjazde.

Po zapnutí začne parkovací asistent pomocou snímačov umiestnených po obvode karosérie počas jazdy merať možné parkovacie miesta. Potom, ako zaznamená priestor minimálne o 20 percent väčší než vaše auto, na dotykovom displeji sa zobrazí výzva, aby ste zastavili, pustili volant a zaradili spätný chod. Následne počas cúvania prevezme riadenie. Ak sa pokúsite riadiť, systém sa deaktivuje.

Vozidlo sa automaticky vyhne prekážkam a iným vozidlám, avšak vždy by ste mali zostať ostražití a sledovať deti a zvieratá v okolí. Pretože ovládate plynový aj brzdový pedál, môžete ísť tak pomaly, ako vám vyhovuje a podľa potreby zastaviť.

Ak potrebujete napríklad zmeniť smer, systém vás požiada o zastavenie a podľa potreby voľbu prevodového stupňa dopredu. Stále bude ovládať riadenie, aby váš Jaguar presne zaparkoval.

K dispozícii sú tri režimy: V režime pozdĺžneho parkovania vám systém pomôže zacúvať na pozdĺžne parkovacie miesto. V režime kolmého parkovania zase presne zaparkuje na miesto, ktoré je v uhle 90 stupňov vzhľadom k vášmu modelu Jaguar. Funkcia výjazdu z parkovacieho miesta vám pomôže vyjsť z parkovacieho miesta.

Ak chcete aktivovať funkciu automatického vyhľadávania miesta parkovacím asistentom, stačí jednoducho spomaliť na menej ako 28,97 km/h. Parkovacieho asistenta môžete prípadne aktivovať pomocou dotykového displeja. Pomocou tlačidla môžete zvoliť, ktorý režim vyžadujete: pozdĺžne alebo kolmé parkovanie, prípadne výjazd z parkovacieho miesta alebo vypnutie systému.

Asistent je obzvlášť užitočný v mestách, kde je vyhľadávanie parkovacích miest náročnejšie. Môže označiť miesta, ktoré ste možno považovali za príliš malé. Keďže zaparkuje namiesto vás, vyhnete sa malým nárazom a škrabancom, ktoré sú súčasťou parkovania v meste.

Systém nie je vhodný pri parkovaní v zákrute a na úzkych cestách s vozidlami zaparkovanými po oboch stranách, pretože to nemusí byť bezpečné. Minimálna šírka cesty medzi zaparkovanými vozidlami je 4,5 metra.

Parkovací asistent dokáže zaznamenať veľké predmety, ako sú ostatné vozidlá, ale nevidí iné riziká ako deti alebo zvieratá, ploty, bicykle alebo motocykle v blízkosti obrubníka. Počas používania parkovacieho asistenta by ste mali vždy sledovať okolie, rovnako ako v bežnom prípade. Ak ťaháte príves, parkovací asistent sa deaktivuje.


 

PREDNÝ A ZADNÝ PARKOVACÍ ASISTENT

Po zaradení spätného chodu sa aktivujú snímače v prednom a zadnom nárazníku. Pomocou zobrazenia na dotykovom displeji a zvukovej spätnej väzby vás vozidlo informuje o vzdialenosti od prekážok.

DETEKCIA PREMÁVKY PRI CÚVANÍ

Upozorňuje na vozidlá, chodcov a iné nebezpečenstvá, ktoré sa k vám približujú zboku. Hoci vy máte obmedzený výhľad, systém vám poskytuje zvukové aj vizuálne upozornenia, aby ste vedeli, čo sa nachádza za vozidlom.

Ak chcete povoliť funkcie riadenia a parkovania pre asistenciu vodiča systému InControl, máte k dispozícii niekoľko funkcií kamery:

PRIESTOROVÉ ZOBRAZENIE 360°

Priestorový kamerový systém, zobrazujúci na dotykovej obrazovke okolie vozidla v uhle 360°, oceníte v rôznych situáciách, od parkovania pri obrubníku cez manévrovanie v stiesnených priestoroch až po prechádzanie cez križovatky. Zaistí jasný pohľad na okolie.

SPÄTNÁ KAMERA

So spätnou kamerou je parkovanie v stiesnených priestoroch jednoduchšie. Na dotykovom displeji sa zobrazuje obraz zo zadnej kamery so superponovanými čiarami, predstavujúcimi vonkajšie obrysy vozidla a jeho predpokladanú dráhu.

PARKOVACÍ ASISTENT S 360-STUPŇOVÝM ZOBRAZENÍM

Snímače parkovacieho asistenta vzadu, vpredu a na bočných stranách poskytujú zvukovú a vizuálnu spätnú väzbu v reálnom čase, aby ste vedeli, ako blízko ste od prekážky.

Pri zavádzaní systému InControl môžu byť niektoré uvedené funkcie voliteľné a závislé od krajiny alebo pohonnej jednotky. Dostupnosť a úplné podmienky vo vašej krajine vám poskytne miestny predajca Jaguar. Niektoré funkcie vyžadujú vhodnú SIM kartu s dátovým paušálom, ktorá vyžaduje dodatočné predplatné po počiatočnom období, ktoré vám poskytne predajca. Mobilné pripojenie nie je možné zaručiť vo všetkých lokalitách.