VÝBER JE NA VÁS

Jaguar F-PACE running on river side road

NOVÉ VZNETOVÉ MOTORY

Súčasné vznetové motory automobilky Jaguar sú ekologickejšie než kedykoľvek predtým. Ponúkajú nižšiu spotrebu paliva a vlastnosti krútiaceho momentu vhodné pre jazdu v teréne a ťahanie prívesu. Vďaka tejto kombinácii poskytujú mimoriadne spoľahlivý výkon na dlhé vzdialenosti.

Jaguar F-TYPE running on hill road, top view

ZÁŽIHOVÉ MOTORY

Náš nový rad zážihových motorov stvorených pre dynamickú a svižnú jazdu uctieva odkaz kultových schopností vozidiel Jaguar na cestách a zároveň ponúka pôsobivo nízku spotrebu paliva a nízke emisie CO2.

Jaguar I-PACE in desert road EV Technology

ELEKTRICKÉ VOZIDLO (EV)

Naše dokonale prepracované čisto elektrické pohonné jednotky ponúkajú vysoký výkon bez výfukových emisií. Pohon zabezpečujú dva elektromotory a akumulátor, ktorý sa dobíja pomocou rekuperačného brzdenia a tiež nabíjacej zásuvky. Elektromobily predstavujú budúcnosť elektrifikácie značky Jaguar.

HLAVNÉ VÝHODY NOVÝCH VZNETOVÝCH, ZÁŽIHOVÝCH A ELEKTRICKÝCH MOTOROV

Jaguar F-PACE running on Mountain Road

NÍZKE EMISIE CO2

Nové vznetové motory Jaguar produkujú približne o 20 % menej emisií CO2 než zážihové motory. Pravdou je, že zákazníci, ktorí sa od roku 2002 rozhodli pre vznetové motory, znížili množstvo CO2 vypúšťané do ovzdušia takmer o 3 milióny ton.

Jaguar XF Running on City Road

SPĹŇA PREDPISY EU6D-TEMP A RDE (EMISIE PRI SKUTOČNEJ JAZDE)

Nové vznetové motory Jaguar spĺňajú predpisy EU6d-Temp a RDE (emisie pri skutočnej jazde), čím sa výrazne znižuje tvorba emisií vo všetkých jazdných podmienkach. To znamená, že sa na ne nevzťahujú poplatky za vjazd do nízkoemisnej zóny Londýna.

Jaguar E-Pace running on the road

ZNÍŽENÉ EMISIE OXIDOV DUSÍKA (NOX)

Od septembra 2015 majú všetky modely Jaguar so vznetovým motorom pokročilý systém dodatočného spracovania výfukových plynov prostredníctvom selektívnej katalytickej redukcie (SCR) (t. j. AdBlue), ktorý výrazne prispieva k zníženiu emisií NOx.

Jaguar X351 Moving on a Road

VYŠŠIA PALIVOVÁ ÚSPORNOSŤ

Vznetové motory majú zhruba o 20 % nižšiu spotrebu paliva než ich zážihové ekvivalenty. Takže keď opakovane prejdete ročne 20 000 km alebo viac, bude to pre vás pravdepodobne tá najúspornejšia voľba z hľadiska nákladov.

Jaguar XF Running on City Road

SPĹŇA PREDPISY EU6D-TEMP A RDE (EMISIE PRI SKUTOČNEJ JAZDE)

Nové vozidlá Jaguar so zážihovým motorom spĺňajú predpisy EU6d-Temp a RDE (emisie pri skutočnej jazde), čím sa výrazne znižuje tvorba emisií vo všetkých jazdných podmienkach. To znamená, že sa na ne nevzťahujú poplatky za vjazd do nízkoemisnej zóny Londýna.

Jaguar F-TYPE running on hill road, top view

DYNAMICKÝ ZÁŽITOK Z JAZDY

Zážihové motory Jaguar poskytujú hladký prenos výkonu so skvelou odozvou, vďaka čomu si užijete najlepší zážitok z jazdy, aký sme vám kedy ponúkli. Predstavujú vzrušujúce spojenie plynulého výkonu a strhujúceho zvuku pri všetkých rýchlostiach.

Jaguar XE Landmark Edition arrives with sports trim and new 18in wheel

NÍZKA PRODUKCIA PEVNÝCH ČASTÍC

Naše najnovšie zážihové motory sú vybavené mimoriadne účinnými filtrami, ktoré zachytávajú a ukladajú veľmi jemné častice z výfukových plynov, ktoré nimi prechádzajú. To pomáha znižovať množstvo výfukových emisií vypúšťaných do ovzdušia.

Jaguar F-Pace parked at Street City Side

NÍZKE POČIATOČNÉ NÁKLADY

Hoci vznetové motory zvyčajne ponúkajú vyššiu mieru palivovej efektívnosti, nižšie počiatočné náklady ekvivalentných zážihových motorov sa často môžu ukázať ako múdra voľba pre vodičov, ktorí nejazdia na veľké vzdialenosti.

Jaguar I-Pace With Roof Luggage Box For Travel On The Mountain Road

NULOVÉ VÝFUKOVÉ EMISIE

Jaguar I‑PACE dosahuje počas používania nulové výfukové emisie CO2 a dojazd až 470 kilometrov na jedno nabitie. Vďaka tomu vás jeho tankovanie bude stáť oveľa menej a zároveň nebudete produkovať škodlivé emisie. A s každoročným postupným pribúdaním stále nových a nových obnoviteľných zdrojov energie platí, že čím je Jaguar I‑PACE starší, tým je ekologickejší.

Interior view of the modern luxury car

VYMOŽENOSTI A DOSTUPNOSŤ

V mnohých mestách môžu dnes elektrické vozidlá využívať jazdné pruhy a parkovacie miesta, kde majú iné vozidlá zakázaný prístup. Zároveň sú vyňaté z akýchkoľvek emisných poplatkov.

Jaguar I-PACE running on bridge which is on river

VLÁDNE STIMULY

Elektrické vozidlá majú nárok na výhody poskytované štátom, miestnymi samosprávami či podnikmi, ktoré podporujú prechod na najekologickejšie pohonné systémy sveta. To zahŕňa podstatné nižšie daňové sadzby než v prípade zážihových a vznetových ekvivalentov.

I-PACE phev charging

ÚSPORNÉ PREVÁDZKOVÉ NÁKLADY

Vďaka relatívne nízkym nákladom na elektrinu je dopĺňanie pohonných hmôt v prípade čisto elektrických vozidiel lacnejšie. A keďže ich pohonné jednotky obsahujú menej pohyblivých dielov, sú lacnejšie aj z hľadiska údržby.

Jaguar X260 Engine Tech Ingenium

NAŠE DOTERAZ NAJHOSPODÁRNEJŠIE MOTORY

Ingenium je rad motorov z dielne spoločnosti Jaguar Land Rover, ktoré dokážu vozidlám s ľahkosťou dodať potrebnú dynamiku pri zachovaní kultivovanosti a hospodárnosti. Pokročilé technológie a celohliníková konštrukcia motorov Ingenium poskytujú vyrovnanú kombináciu pôsobivého výkonu a nízkej spotreby paliva.

Drone view of the road

ZÁŽIHOVÉ A VZNETOVÉ MOTORY V CENTRE POZORNOSTI

Prečo čelia vznetové motory kritike? Akým spôsobom ovplyvnia legislatívne zmeny vozidlo, na ktorom denno denne jazdíte? Viac sa dočítate v najnovších správach o dvoch najobľúbenejších motoroch sveta.

ČASTÉ OTÁZKY

Čo je to pohonný systém?

 •   

  Pohonným systémom vozidla je každý komponent, ktorý premieňa zdroj energie (palivo/akumulátor) na pohyb prostredníctvom spaľovacieho/elektrického motora, prevodovky, hnacích hriadeľov, diferenciálov a náprav. Najbežnejšie pohonné systémy vozidla sú benzínové, naftové, elektrické vozidlá na batériový pohon (BEV) a plug-in hybridné elektrické vozidlá (PHEV).

Ako dlho trvá nabitie elektromobilu?

 •   

  Jaguar I‑PACE má zabudovanú jednofázovú nabíjačku na striedavý prúd s výkonom 7 kW, ktorá úplne nabije vozidlo cez noc, pokým vy spíte, pričom za hodinu nabíjania poskytne dojazd až 35 km. Najrýchlejší a najpohodlnejší spôsob nabíjania v domácnosti je nástenná nabíjačka, ktorá dokáže za menej než 2 hodiny obnoviť energiu spotrebovanú pri priemernom dennom dochádzaní. Pri používaní domácej elektrickej zásuvky je rýchlosť nabíjania nižšia než v prípade nástennej nabíjačky (dojazd za hodinu nabíjania sa skráti až o 11 km). Počas nabíjania vozidla cez noc to však stačí na pokrytie priemernej dennej vzdialenosti 60 km. Keď ste na cestách, najlepší spôsob rýchleho dobitia akumulátora pri dlhých jazdách je verejná nabíjačka na jednosmerný prúd – typická nabíjačka s výkonom 50 kW poskytne za hodinu dojazd až 270 km. Niektoré siete už ponúkajú rýchlejšie nabíjačky s výkonom 100 až 150 kW a väčšina sietí plánuje v blízkej budúcnosti vylepšenia.

Aký je dojazd elektromobilu?

 •   

  Technologicky vyspelý lítiovo-iónový akumulátor s kapacitou 90 kWh poskytuje modelu Jaguar I‑PACE dojazd až 470 km* podľa celosvetovo harmonizovaného skúšobného postupu pre ľahké vozidlá (WLTP). WLTP je postup, ktorý meria spotrebu paliva a energie, dojazd a produkciu emisií osobných vozidiel v Európe. Je navrhnutý tak, aby poskytoval hodnoty bližšie reálnym podmienkam denného používania vozidla.

Aké výhody má vznetový motor oproti zážihovému?

 •   

  Vznetové motory sú účinnejšie vďaka vyššej energetickej hustote paliva a spôsobu uvoľňovania energie pri spaľovaní. Ak ročne najazdíte 20 000 km alebo viac, vznetový motor pre vás bude pravdepodobne tou najúspornejšou voľbou z hľadiska nákladov. Vo všeobecnosti ponúka vznetový motor vyšší krútiaci moment než zážihový motor, a preto sa jeho výkon lepšie hodí na zdolávanie terénu a ťahanie prívesu.

Akým spôsobom znižuje spoločnosť Jaguar Land Rover emisie vozidiel?

 •   

  V spoločnosti Jaguar Land Rover sme investovali vyše 1 miliardy libier do nášho najmodernejšieho strediska na výrobu motorov s cieľom vyvinúť rad najhospodárnejších zážihových a vznetových motorov.

Sú vznetové motory ekologické?

 •   

  Od septembra 2018 všetky naše vznetové motory v rámci EÚ a EHP spĺňajú prísne predpisy EU6d-Temp a RDE (emisie pri skutočnej jazde). To znamená, že naše nové vznetové motory sú také ekologické, že môžu slobodne jazdiť v nízkoemisných zónach, v ktorých sa uplatňujú finančné pokuty pre vodičov produkujúcich veľké množstvo znečisťujúcich látok. Výrobou najekologickejších motorov súčasnosti výrazne znižujeme negatívny vplyv na životné prostredie.

Čo je to filter pevných častíc (DPF) a prečo je dôležitý?

 •   

  Všetky nové vozidlá so vznetovým motorom sú vybavené výfukovým filtrom, aby spĺňali prísne emisné predpisy zavedené v roku 2009. Tento filter je tiež známy pod označením DPF (filter pevných častíc). Filtre DPF účinne zachytávajú a uchovávajú pevné častice z výfukových plynov, čím pomáhajú znižovať výfukové emisie.

VYBERTE SI PRE SEBA TEN SPRÁVNY JAGUAR

Ste pripravení zostaviť si Jaguar podľa svojho životného štýlu, štýlu jazdy a finančných požiadaviek? Stačí si vybrať vozidlo z našej ponuky a vaša nová cesta so značkou Jaguar sa môže začať.

*Hodnoty dojazdu elektromobilu vychádzajú z jazdy sériovo vyrábaného vozidla po štandardizovanej trase. Dosiahnutý dojazd sa bude líšiť v závislosti od stavu vozidla a akumulátora, skutočnej trasy, prostredia a jazdného štýlu.

Uvedené hodnoty sú získané na základe oficiálnych testov výrobcu v súlade s legislatívou EÚ. Slúžia len na porovnanie. Hodnoty dosiahnuté v reálnej prevádzke sa môžu líšiť. Hodnoty emisií CO2 a spotreby paliva sa môžu meniť v závislosti od namontovaných kolies a voliteľných doplnkov. WLTP je nový oficiálny skúšobný postup EÚ používaný na výpočet štandardizovaných hodnôt spotreby paliva a emisií CO2 osobných vozidiel. Meria spotrebu paliva a energie, dojazd a produkciu emisií. Je navrhnutý tak, aby poskytoval hodnoty bližšie reálnym podmienkam denného používania vozidla. Testuje vozidlá s voliteľnou výbavou prostredníctvom náročnejšieho testovacieho postupu a náročnejšieho charakteru jazdy.