C-X75 – NAJPOKROKOVEJŠÍ JAGUAR, AKÝ SME KEDY STVORILI

Keď automobilka Jaguar odhalila v roku 2010 model C-X75, bol to začiatok novej kapitoly inovácií a technologického pokroku, ktorá umožnila vyvinúť automobil z dizajnového konceptu do plne funkčného prototypu už za dva roky.

V tomto neuveriteľne krátkom čase vytvorila spoločnosť Jaguar a jej vývojový partner Williams Advanced Engineering elektrické vozidlo typu plug-in (PHEV) s paralelným hybridným pohonom a pohonom všetkých štyroch kolies, ktoré sa vyznačovalo špeciálnym motorom a prvou škrupinovou karosériou z uhlíkových vlákien od značky Jaguar.

Aj keď v roku 2012 padlo rozhodnutie, že vzhľadom na globálnu ekonomickú krízu sa nebude model C-X75 vyrábať sériovo, bolo jasné, že to bola pôsobivá ukážka svetových znalostí spoločnosti Jaguar v oblasti konštrukcie odľahčených vozidiel a ideálny testovací základ pre inovačný výskum spoločnosti v oblasti agregátov s vysokým výkonom a nízkou úrovňou emisií.

Vynikajúce výsledky výskumu pri vývoji prototypov C-X75, vrátane špičkových hybridných technológií, materiálov na uhlíkovej báze a pokročilých dizajnových riešení v spolupráci so spoločnosťou Williams Advanced Engineering sa použijú v iných oblastiach výskumu a vývoja, inovačných produktoch budúcnosti a inžinierskych procesoch nasledujúcej generácie.

„Program C-X75 reprezentuje to najlepšie zo skúseností značky Jaguar v oblasti inžinierstva a dizajnu. Je to pravdepodobne najrýchlejší testovací prvok na svete, ktorý poskytuje základ pre najpokrokovejšie technológie na svete a kombinuje pozoruhodný hybridný hnací agregát s neuveriteľným výkonom. Jaguar sa vždy snaží tvoriť autá budúcnosti a pri projektoch ako je C-X75 pokladáme základy pre inovácie modelov značky Jaguar nasledujúcej generácie,“ Adrian Hallmark, globálny riaditeľ značky, spoločnosť Jaguar.

Najvyššia hustota výkonu a krútiaceho momentu
Model C-X75 má kombinovaný výkon 850 k a krútiaci moment 1000 Nm, za čo vďačí aj špičkovému, dvojito preplňovanému štvorvalcovému motoru s objemom 1,6 l, ktorého vznik bol inšpirovaný svetom Formuly 1 a ktorý generuje výkon 502 koní pri 10 000 ot./min.

Spolupracuje s elektrickým motorom s najvyššou hustotou výkonu a krútiaceho momentu, ktorý sa momentálne vyrába, a ktorý generuje ďalších 390 koní. Akumulátor v modeli C-X75 má najvyšší menovitý výkon spomedzi všetkých akumulátorov typu PHEV na svete a je schopný dodať výkon až 300 kW v rámci celého rozsahu svojho nabitia.

Model C-X75 zrýchli vďaka pokročilej 7-stupňovej robotizovanej manuálnej prevodovke, ktorá zvláda zmenu prevodu za menej ako 200 milisekúnd, z 0 – 160 km/h za menej ako šesť sekúnd. Úplne prvý prototyp modelu C-X75 bez problémov prekročil pri testoch hranicu rýchlosti 200 míľ/h, pričom automobil má teoretickú maximálnu rýchlosť 354 km/h.

Vysúvateľné zadné krídlo a aerodynamické prvky podvozka zabezpečujú v rýchlosti 320 km/h takmer 200 kg prítlakovej sily, pričom aktívne systémy zvyšujú stabilitu vo vysokej rýchlosti.

Veľmi nízke emisie a čisto elektrický režim
Vďaka tej najextrémnejšej špecifikácii PHEV spomedzi všetkých vyvíjaných mobilných akumulátorov dokáže model C-X75 jazdiť v čisto elektrickom režime do vzdialenosti až 60 km, pričom jeho emisie CO2 spadnú pod úroveň 89 g/km.

Projekt C-X75 umožnil značke Jaguar posilniť svoju pozíciu najvýznamnejšieho investora do inovačných technológií vo Veľkej Británii. Výsledky programu C-X75, hlavne pokročilé hnacie systémy a odľahčené kompozitné materiály, demonštrujú technické prvenstvo značky Jaguar v oblasti špičkového vývoja a výroby v automobilovom priemysle.

C-X75 posúva ďalej všetky hranice výkonu, jazdných vlastností a úspory paliva.