ČASTÉ OTÁZKY O ELEKTROMOBILOCH
ČASTÉ OTÁZKY O ELEKTROMOBILOCH
AKÉ SÚ HLAVNÉ VÝHODY ELEKTROMOBILU (EV)?

Elektromobily ponúkajú priestrannosť, kultivovanejšiu jazdu a vymoženosť nabíjať si vozidlo doma.

Keďže elektrická energia sa čoraz viac vyrába z obnoviteľných zdrojov, elektromobily majú oproti tradičným spaľovacím motorom ekologické výhody. A pretože elektromobily produkujú nulové výfukové emisie, prispievajú k znižovaniu znečisťovania ovzdušia.
Tieto a ďalšie výhody v čoraz väčšej miere uznávajú miestne samosprávy a národné vlády. Pre vodičov je k dispozícii je celý rad stimulov podporujúcich nákup elektromobilov. Bližšie informácie sú k dispozícii na stránke „Stimuly vzťahujúce sa na elektromobily“.

AKÝ TYP ELEKTROMOBILU JE MODEL I‑PACE?

Model I‑PACE je vozidlo typu BEV (Battery Electric Vehicle - akumulátorový elektromobil), čo znamená, že nemá spaľovací motor. Namiesto spaľovania paliva (benzínu alebo nafty) sa výkon dodáva do dvoch elektrických motorov vo forme elektriny uloženej v nabíjateľnom akumulátore.

Medzi ďalšie typy elektrických vozidiel patria hybridné elektrické vozidlá (HEV) a plug-in hybridné elektrické vozidlá (PHEV). Ide o vozidlá, ktorých pohon zabezpečuje kombinácia spaľovacieho motora s elektromotorom.
Vozidlá typu HEV majú zvyčajne malý akumulátor, ktorý sa nabíja motorom a rekuperačným brzdením. Vozidlo tohto typu ponúka iba veľmi krátky dojazd na čisto elektrický pohon.
Vozidlo typu PHEV sa môže tiež nabíjať z externého zdroja elektrickej energie. Vozidlo typu PHEV má väčší akumulátor a väčší dojazd než vozidlo typu HEV.

AKÉ SÚ NEVÝHODY ELEKTROMOBILOV?

Tradičnou výhradou niektorých ľudí, ktorá prerástla až do vzniku termínu „strach z dojazdu“, je dojazdová vzdialenosť elektromobilu (vzdialenosť, ktorú vozidlo môže prejsť do ďalšieho nabíjania). Vďaka najnovšiemu vývoju v oblasti akumulátorových technológií sú však teraz vozidlá ako I‑PACE realistickým riešením pre väčšinu ľudí, pretože dojazd presahuje priemernú vzdialenosť bežného dochádzania do práce a späť. Mnohí vlastníci modelu I‑PACE zistia, že akumulátor im bude stačiť nabíjať iba raz za týždeň.

Pri cestách na dlhšie vzdialenosti môže byť nutné zastaviť a akumulátor nabiť. To si môže vyžadovať určité plánovanie, ktoré však bude stále ľahšie, pretože sieť verejných nabíjacích staníc sa rozširuje a rýchlonabíjačky sú taktiež stále výkonnejšie.

ZVLÁDNE ELEKTRICKÁ SIEŤ RASTÚCI POČET ELEKTRICKÝCH VOZIDIEL?

Výrobcovia motorov v súčasnej dobe spolupracujú s vládami a dodávateľmi elektrickej energie, aby zabezpečili, že zvýšené používanie elektrických vozidiel nespôsobí problémy v národných elektrických rozvodných sieťach.

KDE MÔŽEM ZÍSKAŤ ĎALŠIE INFORMÁCIE O ELEKTRICKÝCH VOZIDLÁCH (EV)?

Každý maloobchodný predajca Jaguar má svojho špecialistu na elektromobily, ktorý odpovie na všetky vaše otázky týkajúce sa modelu I‑PACE a elektrických vozidiel.

Prípadne môžete niektorému z našich špecialistov na elektromobily položiť otázku prostredníctvom nižšie uvedeného online formulára.

DOJAZD
MÁ ELEKTROMOBIL DOSTATOČNÝ DOJAZD PRE MOJE CESTY?

Dojazd nebude pre väčšinu vodičov predstavovať žiadny problém. Model I‑PACE má dojazd 470 km podľa metodiky testovacieho jazdného cyklu WLTP (Worldwide harmonised Light vehicle Test Procedure - Svetová harmonizovaná testovacia procedúra ľahkých vozidiel ), čo znamená, že podľa priemernej vzdialenosti bežného dochádzania do práce a späť bude stačiť mnohým majiteľom dobiť svoje vozidlo raz za týždeň.

AKÉ FAKTORY OVPLYVŇUJÚ DOJAZD?

Dojazd môže byť ovplyvnený mnohými faktormi. Napríklad dojazd sa zníži, ak jazdíte vo vysokých alebo nízkych teplotách, ak je v prevádzke kúrenie alebo klimatizácia, alebo ak jazdíte razantne.

JE ZARIADENIE NA PREDPOVEDANIE DOJAZDU MODELU I‑PACE PRESNÉ?

Zariadenie na predpovedanie dojazdu modelu I‑PACE je navrhnuté tak, aby poskytovalo údaje s mimoriadnou presnosťou. Riadiaci modul elektromotora vypočítava predpovede na základe vášho aktuálneho štýlu jazdy a priemerného spôsobu využívania vozidla za posledných 800 km jazdy. Navigačný systém asistuje zariadeniu na predpovedanie dojazdu a poskytuje mu potrebné informácie vrátane topografických údajov a rýchlostných obmedzení na zvolenej trase.

AK SA AKUMULÁTOR VYBIJE, TAK SA VOZIDLO JEDNODUCHO ZASTAVÍ?

Model I‑PACE disponuje riadiacim systémom akumulátora, ktorý vám priebežne poskytuje informácie o stave energie, ako sa dojazd skracuje. V prípade potreby sa vozidlo prepne do režimu Eco, vďaka ktorému sa predĺži váš dojazd. Režim Eco identifikuje systémy, ktoré sa môžu vypnúť, ako napríklad klimatizácia alebo vyhrievanie čelného skla.

SKRACUJE JAZDA SO ZAPNUTÝMI SVETLAMI DOJAZD ELEKTROMOBILU?

LED svetlomety modelu I‑PACE sú až neuveriteľne energeticky úsporné, takže rozdiel pri jazde so zapnutými svetlami je sotva badateľný na dojazde vozidla.

AKUMULÁTOR
KOĽKO ČLÁNKOV OBSAHUJE AKUMULÁTOR MODELU I‑PACE?

Akumulátor modelu I‑PACE obsahuje 432 článkov. Akumulátor zahŕňa 36 akumulátorových modulov, pričom každý modul má 12 článkov.

ČO ZNAMENÁ KWH?

Kilowatthodina je jednotka udávajúca, aké veľké množstvo energie môže byť uložené v akumulátore. Pre konkrétne vozidlo bude akumulátor s väčšou kapacitou - vyšším počtom kWh - znamenať väčší dojazd a/alebo výkon.

KOĽKO VÁŽI AKUMULÁTOR?

Zostava akumulátora váži 613 kg.

JE AKUMULÁTOR HORĽAVÝ?

Akumulátor modelu I‑PACE sa môže stať horľavým iba v prípade nesprávneho používania alebo vonkajšieho zásahu. Akumulátory elektromobilov sú menej horľavé ako benzín alebo nafta a sú vybavené sofistikovanými bezpečnostnými systémami, ktoré udržiavajú bezpečné úrovne teploty.

OVPLYVŇUE TEPLOTA AKUMULÁTOR?

Akumulátory sa môžu uchovávať pri teplote -40 °C, ale pred jazdou sa musia zapojiť do siete a ohriať na teplotu -20 °C. V extrémnom prípade môže dlhotrvajúce teplo alebo chlad znížiť dojazd vozidla, pretože energia je potrebná na udržanie akumulátora v prevádzkovom stave. Podobne pri nízkych teplotách je energia potrebná na ohrievanie.

Model I‑PACE je vybavený termoregulačnými systémami riadenia teploty v teplejšom alebo chladnejšom prostredí, ktorých cieľom je optimalizovať výkon akumulátora.

ZOHRIEVA SA AKUMULÁTOR POČAS PREVÁDZKY?

Model I‑PACE je vybavený efektívnym termoregulačným systémom, ktorý udržiava teplotu akumulátora. Teplota akumulátora elektromobilu bude pri prevádzke poväčšine od 15 °C do 30 °C, čo je podstatne nižšia teplota ako pri motoroch s vnútorným spaľovaním.

VZŤAHUJE SA ZÁRUKA AJ NA AKUMULÁTOR?

Áno. Akumulátor modelu I PACE má záruku na 8 rokov alebo 160 000 na najazdených km (podľa toho, čo nastane skôr) a táto záruka je vyplatiteľná, ak technický stav akumulátor zaostáva a klesne oproti špičkovému stavu pod úroveň 70 percent.

AKO PREBIEHA LIKVIDÁCIA AKUMULÁTOROV?

Akumulátory elektromobilov budú zlikvidované v súlade so smernicou o vozidlách po dobe životnosti, zodpovedajúco prispôsobenou regionálnym požiadavkám alebo danej krajine.

NABÍJANIE
AKO SA NABÍJAJÚ ELEKTROMOBILY?

Akumulátor modelu I‑PACE sa nabíja prostredníctvom zásuvky na napájanie vozidla do siete, ktorá je umiestnená pod oblúkom predného blatníka. Po pripojení do elektrickej siete môžete Jaguar I‑PACE pokojne nechať nabíjať. Po dosiahnutí úplného nabitia akumulátora vozidlo automaticky zastaví nabíjanie.

Ak si chcete nabíjať svoje vozidlo v pohodlí domova čo najoptimálnejším spôsobom, môžete si nainštalovať schválený nástenný nabíjací box Jaguar. Model I PACE je vybavený palubnou 7,4 kW nabíjačkou na jednofázový striedavý prúd (AC), ktorá dokáže počas noci úplne nabiť vozidlo a za jednu hodinu nabíjania poskytne dojazd až 35 km. Pri použití domovej zásuvky je rýchlosť nabíjania nižšia ako pri domácom nástennom nabíjacom boxe (za hodinu nabíjania ponúka dojazd až 11 km), avšak kapacita energie po nabíjaní počas noci je postačujúca na pokrytie priemerného denného dochádzania do práce a späť v rámci vzdialenosti 60 km. Priemyselné zásuvky (IEC) (alebo vylepšené domové zásuvky) dokážu za jednu hodinu nabíjania dobiť vozidlo energiou, ktorá postačuje na dojazd 30 km.
Keď ste mimo domova, tak najlepším spôsobom, ako dosiahnuť rýchle dobitie akumulátora na dlhé cesty, je použiť nabíjaciu stanicu na napájanie vozidla jednosmerným prúdom (DC) - typická nabíjacia stanica s výkonom 50 kW poskytne za jednu hodinu nabíjania dojazd až 270 km. Keďže sa infraštruktúra verejných nabíjacích staníc stále zlepšuje, model I‑PACE bude vybavený na to, aby dokázal prijať intenzitu nabíjania nabíjacou stanicou - na napájanie vozidla jednosmerným prúdom (DC) - s výkonom 100 kW. To znamená, že sa tým jednoducho pridá 100 km dojazdu za iba 15 minút. V závislosti od poskytovateľa služieb môžu mať verejne prístupné nabíjačky na napájanie vozidla striedavým prúdom (AC) rôzny výkon. Vhodné nabíjacie body môžete nájsť aj na miestach, kde by ste mohli chcieť zostať niekoľko hodín - alebo dokonca cez noc - vrátane miestnych nákupných centier, hotelov a telocviční.
Bližšie informácie nájdete na stránke „Dojazd a nabíjanie“.

AKÉ NABÍJACIE ZARIADENIE BUDEM POTREBOVAŤ?

Model I‑PACE sa dodáva spolu s multifunkčným nabíjacím káblom (známy aj ako univerzálny nabíjací kábel typu 2), ktorý možno pripojiť priamo k domovej zásuvke. Súčasťou tohto kábla je aj adaptér, ktorý umožňuje jeho pripojenie k priemyselnej zásuvke (IEC).

Ak si chcete nabíjať svoje vozidlo v pohodlí domova čo najoptimálnejším spôsobom, môžete si nainštalovať schválený nástenný nabíjací box Jaguar. Model I PACE je vybavený palubnou 7,4 kW nabíjačkou na jednofázový striedavý prúd (AC), ktorá dokáže počas noci úplne dobiť vozidlo a za jednu hodinu nabíjania poskytne dojazd až 35 km. Môžete sa rozhodnúť pre inštaláciu domáceho nástenného nabíjacieho boxu so svojím vlastným káblom (označuje sa ako „box s pripevneným káblom“) alebo nástenného nabíjacieho boxu bez kábla (tzv. „bezkáblový box“). Na použitie bezkáblového nástenného boxu potrebujete verejný nabíjací kábel (známy aj ako nabíjací kábel typu 3). Nazýva sa tak preto, lebo tento kábel budete potrebovať aj pri nabíjaní vozidla na verejných nabíjacích staniciach na striedavý prúdu (AC).
Na verejných nabíjacích miestach s rýchlonabíjačkami na napájanie vozidla jednosmerným prúdom (DC), sú všetky rýchlonabíjačky vybavené vlastnými káblami, takže na využívanie týchto staníc nepotrebujete žiadne dodatočné vybavenie.
Bližšie informácie o nabíjaním modelu I‑PACE nájdete na stránke „Dojazd a nabíjanie“.

KTO VYKONÁVA MONTÁŽ DOMÁCICH NÁSTENNÝCH NABÍJACÍCH BOXOV?

Vo všetkých krajinách, kde je dostupný model I‑PACE, má spoločnosť Jaguar svojich autorizovaných dodávateľov a montážnikov domácich nástenných nabíjacích boxov. Naši partneri sú vám plne k dispozícii, aby vám ochotne poskytli tie najlepšie riešenia. V prípade záujmu o ďalšie informácie kontaktujte miestneho maloobchodného predajcu Jaguar.

JE DOMÁCI NÁSTENNÝ NABÍJACÍ BOX ZAHRNUTÝ V CENE VOZIDLA?

Nie. V prípade vášho záujmu o montáž nástenného nabíjacieho boxu vo vašej domácnosti vám váš miestny maloobchodný predajca Jaguar poskytne asistenciu pri celom procese montáže prostredníctvom našich schválených dodávateľov a montážnikov nástenných boxov.

ČO SA STANE V PRÍPADE, AK SA PO INŠTALÁCII NÁSTENNÉHO BOXU ROZHODNEM PRESŤAHOVAŤ?

Váš dodávateľ nástenného boxu vám môže vypracovať cenovú ponuku na demontáž nástenného boxu a jeho opätovnú montáž vo vašom novom domove.

JE MOŽNÉ POUŽIŤ SCHVÁLENÝ NÁSTENNÝ NABÍJACÍ BOX JAGUAR AJ NA NABÍJANIE INÝCH ELEKTRICKÝCH VOZIDIEL?

Áno. Naše schválené nástenné boxy sú vybavené na použitie s konektorom kombinovaného nabíjacieho systému CCS (Combined Charging System) pre prívod na nabíjanie striedavým (AC) a jednosmerným (DC) prúdom. Každé elektrické vozidlo s týmito pripojeniami bude možné nabíjať pomocou nášho schváleného nástenného boxu.

MÔŽEM POUŽIŤ CUDZÍ NÁSTENNÝ BOX ALEBO SA MUSÍM NAJPRV PRESVEDĆIŤ, ČI JE KOMPATIBILNÝ?

Na nabíjanie modelu I‑PACE možno použiť každý nabíjací box Mode 3 (typu 3) s rovnakými pripojeniami na nabíjanie ako má Jaguar I‑PACE.

MÔŽEM SI DAŤ NAMONTOVAŤ NÁSTENNÝ BOX V PRÍPADE, ŽE MÁM PARKOVACIE MIESTO VO VIACBYTOVEJ BUDOVE?

Naši schválení dodávatelia sú schopní nainštalovať nabíjacie riešenia do rôznych druhov budov. Navyše vám poskytnú podporu, čo sa týka poradenstva o vhodnosti a vybavovania úradných povolení.

DOMA ALEBO V PRÁCI NEMÁM VLASTNÉ PARKOVISKO. ZNAMENÁ TO, ŽE NEMÔŽEM MAŤ ELEKTROMOBIL?

Nie nevyhnutne: budete sa však musieť spoľahnúť na sieť verejných nabíjacích staníc. K dispozícii je rastúca sieť verejných nabíjacích miest so štandardným aj rýchlym nabíjaním.

KOĽKO STOJÍ NABÍJANIE ELEKTROMOBILU?

Cena elektriny sa pohybuje podľa vplyvov trhu v jednotlivých krajinách. Ak si chcete vypočítať náklady na jedno plné nabitie, jednoducho vynásobte cenu účtovanú za 1 kWh číslom 90, nakoľko model I‑PACE má akumulátor s kapacitou 90 kWh.

MÔŽEM NABÍJAŤ SVOJE VOZIDLO PROSTREDNÍCTVOM DOMÁCEHO FOTOVOLTAICKÉHO (SOLÁRNEHO) SYSTÉMU?

Áno. Vozidlo možno nabíjať elektrickým prúdom, ktorý je vyšší ako 2 ampéry alebo 750 W.

MÔŽEM VOZIDLO NABÍJAŤ NA KAŽDEJ VEREJNEJ NABÍJACEJ STANICI?

Pokiaľ bude nabíjacie miesto ponúkať rovnaký štandard a konektor vhodný pre vaše vozidlo a budete mať účet u poskytovateľa nabíjacieho miesta, môžete túto verejnú nabíjaciu stanicu využívať.

Avšak verejné nabíjacie stanice vlastnené konkrétnymi výrobcami vozidiel môžu využívať iba vozidlá od daného výrobcu.

PREČO SPOLOČNOSŤ JAGUAR NEVYTVORILA SVOJU VLASTNÚ VYHRADENÚ SIEŤ VEREJNÝCH NABÍJACÍCH STANÍC?

Nezávislá sieť staníc s rýchlonabíjačkami vozidiel sa rýchlo rozvíja v mnohých krajinách. Zabezpečíme, aby všetky elektromobily Jaguar boli kompatibilné s touto sieťou.

AKO NÁJDEM NABÍJACIE STANICE?

Počas jazdy môžete využiť navigáciu vo vozidle. Pred jazdou môžete nabíjacie stanice vyhľadať prostredníctvom aplikácie Remote.

MÔŽU BYŤ NABÍJACIE KÁBLE ULOŽENÉ V KABÍNE ALEBO NA ZADNOM SEDADLE VOZIDLA?

Naše vozidlá sú navrhnuté s úložným priestorom na bezpečnú prepravu všetkých kompatibilných nabíjacích káblov.

MÔŽEM NA NABÍJANIE MODELU I‑PACE POUŽIŤ KAŽDÝ KÁBEL TYPU 3?

K dispozícii sú dve kategórie verejných nabíjacích káblov (typu 3). Prvá kategória je 16 A a druhá kategória je 32 A. Vaše vozidlo a nabíjacie miesto identifikujú, ktorý kábel je pripojený a nastavia správne množstvo elektrického prúdu na nabíjanie vozidla. Kde to prívod elektrickej energie umožňuje, kapacita kábla 32 A umožní rýchlejšie nabíjanie.

AKO JE ELEKTRICKÝ KÁBEL CHRÁNENÝ PRED KRÁDEŽOU ALEBO VANDALIZMOM PRI VYUŽÍVANÍ VEREJNÉHO NABÍJANIA?

Verejný nabíjací kábel (typu 3) sa uzamkne do prívodnej zásuvky vo vozidle a zostane uzamknutý až do odomknutia vozidla I‑PACE.

NEMÔŽE SA NEDOPATRENÍM STAŤ, ŽE SA VODIČ S MODELOM I‑PACE ROZBEHNE, KEĎ JE EŠTE STÁLE PRIPOJENÝ NABÍJACÍ KÁBEL?

Nie. Povinnou požiadavkou medzinárodných noriem je, že elektrické vozidlá nemožno riadiť, keď sú pripojené k nabíjacej stanici.

MÔŽEM ELEKTROMOBIL NABÍJAŤ V DAŽDI?

Áno. Zákazníci a okoloidúci nie sú vystavení žiadnemu riziku úrazu elektrickým prúdom.

MAL BY SOM VŽDY NABÍJAŤ AKUMULÁTOR NA 100 PERCENT?

Model I‑PACE vám odporúčame nabíjať na 80 percent. Dobitie na 100 percent vám odporúčame iba v prípade, ak plánujete dlhú cestu. Toto je typické odporúčanie týkajúce sa elektromobilov vo všeobecnosti. Vďaka tomuto opatreniu sa optimalizuje životnosť akumulátora a výkon.

Naše elektromobily sú vybavené riadiacim systémom nabíjania, ktorý primerane optimalizuje vaše požiadavky na nabíjanie.

PREČO JE NABÍJANIE DO STAVU 80 PERCENT NABITIA AKUMULÁTORA OVEĽA RÝCHLEJŠIE AKO NABÍJANIE POSLEDNÝCH 20 PERCENT?

Rýchlosť nabíjania je limitovaná chemickým zložením a fyzikálnymi vlastnosťami lítiovo-iónových akumulátorov a preto môže nabíjanie posledných 20 percent do úplného nabitia trvať rovnako dlho ako nabíjanie prvých 80 percent. Záverečné fázy nabíjania sú pozorne kontrolované riadiacim systémom akumulátora.

KOĽKO DNÍ MÔŽE BYŤ ELEKTROMOBIL PONECHANÝ BEZ NABÍJANIA? MÔŽEM HO NAPRÍKLAD NECHAŤ ZAPARKOVANÝ NA LETISKU?

Naše elektromobily môžu zostať neudržiavané aj viac ako šesť mesiacov. Avšak optimálnym stavom je, ak sú nabité aspoň raz za mesiac. Riadiaci systém akumulátora je elektronicky kontrolovaný a spotrebúva veľmi málo energie.

ČO JE TO „NABÍJANIE V CIELI CESTY“ A „NABÍJANIE NA CESTE“?

Nabíjanie v cieli cesty sa vzťahuje na nabíjacie stanice, ktoré nájdete v miestnych nákupných centrách, hoteloch, telocvičniach a podobných miestach, ktoré navštevujete na dlhšiu dobu a predovšetkým z iných dôvodov, než je nabíjanie vozidla.

Nabíjanie na ceste sa vzťahuje na nabíjacie stanice, ktoré možno nájsť na čerpacích staniciach, alebo na špecializované nabíjacie stanice pre elektromobily. Tieto stanice poskytujú maximálny nabíjací výkon v čo najkratšom čase.

EXISTUJE NEJAKÁ APLIKÁCIA PRE ANDROID ALEBO IOS, KTORÁ MÔZE POMÔCŤ SPRAVOVAŤ SPÔSOB NABÍJANIA MODELU I‑PACE?

Áno. Aplikácia InControl Remote je k dispozícii pre zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS a umožní vám ukončiť alebo spustiť nabíjanie, organizovať časy odjazdu, regulovať vlastnosti vzduchu a teploty v kabíne ešte pred odjazdom, kontrolovať poplatky a nastaviť maximálny stav nabitia. Aplikácia vám tiež odosiela oznámenia v prípade, ak je nabíjacia zástrčka neočakávane odpojená alebo sa zastaví nabíjanie z dôvodu nedostatku energie.

VÝKON
AKÉ JE OVLÁDANIE ELEKTROMOBILU V POROVNANÍ S „BEŽNÝM“ AUTOM?

Elektromotory, svojou podstatou, generujú maximálny krútiaci moment už z pokoja a vytvárajú ohromujúcu akceleráciu.

Vzhľadom na umiestnenie batérie v podlahe medzi oboma nápravami majú elektromobily nižšie ťažisko a rovnomerné rozloženie hmotnosti odpredu dozadu umožňuje lepšie ovládanie. Pretože nie je nutné umiestniť do vozidla veľký motor, typicky do prednej časti, môžu byť kolesá umiestnené bližšie k najvzdialenejším rohom vozidla, čím dochádza k lepšej stabilite a pocitu z riadenia.
To všetko umožňuje dynamickú a svižnú jazdu, vďaka čomu elektromobil perfektne zapadá do značky Jaguar.

ČO JE REKUPERAČNÉ BRZDENIE?

Elektromotory spotrebúvajú energiu, aby umožňovali pohyb vozidla. Keď už nie je potrebné tento pohyb udržiavať (napríklad keď vozidlo spomaľuje), brzdná sila môže byť využitá spätne na pohyb motora a výrobu elektriny. Takto vyrobená elektrická energia sa privádza späť do akumulátora, vďaka čomu sa predlžuje dojazd vozidla.

TYPICKOU VÝBAVOU VOZIDIEL JAGUAR BÝVAJÚ RÔZNE JAZDNÉ REŽIMY. MAJÚ ELEKTROMOBILY PODOBNÉ FUNKCIE?

Model I‑PACE ponúka tri jazdné režimy, ktoré dokážu automaticky prispôsobiť nastavenia vozidla, čo sa týka komfortu, dynamiky alebo šetrenia energie na dojazd.

MÔŽEM NA MODEL I‑PACE NAINŠTALOVAŤ ŤAŽNÉ ZARIADENIE?

Nie, model I‑PACE nebol navrhnutý na poskytovanie možnosti ťahať príves.

PREČO JAGUAR SÚŤAŽÍ V SÉRII FORMULA E?

Pretekárska séria FIA Formula E Championship nám poskytuje skvelý testovací základ vychádzajúci z reálnych podmienok, ktorý zabezpečuje rýchly pokrok, čo sa týka testovania a zdokonaľovania technológií elektromobilov. Vďaka tejto skúsenosti môžeme vybaviť vzrušujúcim výkonom - hodným značky Jaguar - aj novú generáciu cestných automobilov.

BEZPEČNOSŤ
SÚ ELEKTROMOBILY BEZPEČNÉ?

Elektromobily sú navrhnuté, skonštruované a testované tak, aby spĺňali všetky súčasné a navrhované bezpečnostné normy.

Uznávané postupy bezpečnostných testov, certifikácie a schvaľovania - to všetko zabezpečuje, že vozidlá poskytujú maximálnu možnú mieru bezpečnosti v havarijných situáciách.

ČO SA STANE, AK VOZIDLO ZASIAHNE POVODEŇ?

Model I‑PACE má hĺbku brodenia 500 mm a je vybavený bezpečnostnými systémami navrhnutými na to, aby vozidlo dokázalo zvládnuť povodňovú situáciu.

MÔŽEM ELEKTROMOBIL UMÝVAŤ V UMÝVAČKE AUTOMOBILOV?

Áno. Elektromobily sú navrhnuté a testované na to, aby zodpovedali rovnakým štandardom ako bežné vozidlá so spaľovacím motorom.

MÔŽEM ELEKTROMOBIL NABÍJAŤ V DAŽDI?

Áno. Zákazníci a okoloidúci nie sú vystavení žiadnemu riziku úrazu elektrickým prúdom.

ÚDRŽBA
SÚ ELEKTROMOBILY NÁROČNÉ NA ÚDRŽBU?

V porovnaní s vozidlom so spaľovacím motorom elektromobily vyžadujú menšiu údržbu, pretože majú menej pohyblivých častí. Zjednodušene povedané, majú menej dielov, ktoré sa môžu opotrebovať.

VZŤAHUJE SA ZÁRUKA AJ NA AKUMULÁTOR?

Áno. Akumulátor modelu I‑PACE má záruku na 8 rokov alebo 160 000 na najazdených km (podľa toho, čo nastane skôr) a táto záruka je vyplatiteľná, ak technický stav akumulátor zaostáva a klesne oproti špičkovému stavu pod úroveň 70 percent.

MÔŽE BYŤ ELEKTROMOBIL V PRÍPADE ELEKTRICKEJ PORUCHY ALEBO VYBITIA AKUMULÁTORA VLEČENÝ?

Model I‑PACE môže byť v prípade potreby vlečený na krátke vzdialenosti a pri nízkej rýchlosti.

MÔŽE BYŤ ELEKTROMOBIL V PRÍPADE DEFEKTU PNEUMATIKY ZDVIHNUTÝ POMOCOU ZDVIHÁKU ROVNAKÝM SPÔSOBOM AKO BEŽNÉ VOZIDLO?

Áno. Konštrukcia modelu I‑PACE je navrhnutá tak, aby bola rovnako tuhá a konštrukčne spôsobilá ako konštrukcia vozidiel so spaľovacím motorom.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku, čo sa týka elektromobilov? Opýtajte sa špecialistu na elektromobily zo spoločnosti Jaguar.

KONTAKTOVAŤ ŠPECIALISTU NA ELEKTROMOBILY
Upravte si ho podľa seba

Nájdite si vlastnú elektrizujúcu kombináciu výkonu, technológií a štýlu v podaní značky Jaguar.

ZOSTAVTE SI SVOJ MODEL
CHCEM DOSTÁVAŤ INFORMÁCIE

WLTP (Worldwide harmonised Light vehicle Test Procedure – celosvetovo harmonizovaný skúšobný postup pre ľahké vozidlá) je nový postup, ktorý je postupne zavádzaný od roku 2017. Týmto postupom sa meria dojazd, produkcia emisií a spotreba paliva a energie osobných vozidiel v Európe. Je navrhnutý tak, aby poskytoval hodnoty bližšie reálnym podmienkam denného používania vozidla. Testuje vozidlá s voliteľnou výbavou prostredníctvom náročnejšieho testovacieho postupu a náročnejšieho charakteru jazdy. Niektoré uvedené funkcie môžu byť voliteľné alebo závislé od krajiny. Dostupnosť a úplné podmienky vo vašej krajine vám poskytne miestny predajca Jaguar, prípadne si prečítajte lokálne webové stránky Jaguar. Niektoré funkcie vyžadujú vhodnú SIM kartu s dátovým paušálom, ktorá vyžaduje dodatočné predplatné po počiatočnom období, ktoré vám poskytne predajca. Mobilné pripojenie nie je možné zaručiť vo všetkých lokalitách. Informácie a obrázky zobrazené na tejto webovej stránke v súvislosti s technológiami (vrátane obrazoviek alebo sekvencií) podliehajú aktualizáciám softvéru, verziovaniu a iným systémovým/vizuálnym zmenám v závislosti od zvolených prvkov. Všetky funkcie by mal vodič používať iba v prípade, ak tým neohrozuje svoju bezpečnosť a bezpečnosť spolucestujúcich. Vodiči musia mať neustále plnú kontrolu nad vozidlom.

Oficiálne skúšobné hodnoty EÚ sú výsledkom testov výrobcu v zmysle legislatívy Európskej únie. Slúžia len na porovnanie. Hodnoty v rámci reálnej prevádzky a údaje o celkovom výkone elektromobilu sa môžu líšiť v závislosti od premenných, ktoré súvisia s technikou jazdy a prostredím.

POROVNAJTE NAŠE VOZIDLÁ
Pridajte až tri modely na porovnanie
ZAREZERVUJTE SI TESTOVACIU JAZDU
Požiadajte najbližšieho predajcu o testovaciu jazdu na ceste
STIAHNITE SI KATALÓGY A CENNÍKY
Zistite viac o vozidlách Jaguar
VYHĽADAŤ PREDAJCU
Vyhľadajte predajcu Jaguar v blízkosti