ZÁJDITE ĎALEJ

Objavte, ako dômyselné systémy tepelnej regulácie pomáhajú predĺžiť dojazd konceptu I‑PACE.

Regulácia teploty je dôležitá v každom vozidle, ale obzvlášť dôležitá je pre elektrické vozidlá, ako je koncept I‑PACE a pretekárske vozidlo I‑TYPE Formula E.Pri pretekaní účinná regulácia teploty znamená, že vodiči môžu rýchlejšie a dlhšie súťažiť na trati. Pri cestných vozidlách, ako je koncept I‑PACE, získajú vodiči medzi jednotlivými nabitiami až o 50 km dlhší dojazd.

V rámci konceptu I‑PACE je potrebné regulovať teplotu v troch prípadoch: teplotu akumulátora, elektromotorov a kabíny vodiča. Dômyselný systém tepelnej regulácie vozidla samostatne vyhrieva a ochladzuje všetky tri uvedené časti vozidla, pričom presúva energiu z jednej do druhej. Takže keď sa v elektromotore generuje teplo, využíva sa na zohriatie interiéru alebo akumulátora, prípadne oboch. Vďaka takémuto prenosu tepla sa akumulátor menej využíva na vyhrievanie, takže v ňom ostáva viac energie na predĺženie dojazdu.

yt:s45lTQQc1-o
Koncept Jaguar I‑PACE | Tepelná regulácia

„Ide o veľmi dômyselný systém, ktorý nám umožňuje presúvať generované teplo medzi týmito tromi zdrojmi.“
Dr Wolfgang Ziebart, riaditeľ technického dizajnu Jaguar Land Rover

Okrem zachytávania energie, ktorú vyprodukuje samotné vozidlo, má koncept I‑PACE tepelné čerpadlo, ktoré nasáva vzduch z okolia vozidla a používa ho na vyhriatie interiéru. Energia z vonkajšieho vzduchu sa prečerpáva na vyššiu teplotu, pričom sa spotrebuje len veľmi málo energie, dokonca aj pri relatívne nízkej vonkajšej teplote. Tento zohriaty vzduch sa potom privádza do kabíny vodiča namiesto toho, aby sa použilo klasické elektrické kúrenie. Vďaka tomu sa na vyhrievanie interiéru vyžaduje menej energie z akumulátora.

Význam tepelného čerpadla je značný. Pri vonkajšej teplote 10 až 15 °C môže použitie tepelného čerpadla namiesto energie výlučne z akumulátora predĺžiť dojazd konceptu I‑PACE až o 50 km.

VIAC PRÍBEHOV
KONCEPT I‑PACE
Uverejnené: 12.01.2018

Neobyčajný pohľad na náš prvý elektromobil na batériový pohon. Päťmiestne vozidlo s pohonom všetkých kolies, výkonom 400 k a dojazdom vyše 500 km.
PRESKÚMAJTE KONCEPT I‑PACE
JAGUAR RACING
Uverejnené: 12.01.2018

Súťaženie na trati svetového šampionátu FIA Formula E nám poskytuje reálne vysokorýchlostné testovacie prostredie na zdokonaľovanie technológií elektromobilov.
PRESKÚMAJTE JAGUAR RACING
KONCEPT I‑PACE: <br> Z OKRUHU NA CESTU
Uverejnené: 12.01.2018

Skúmame cestu od pretekárskeho vozidla I‑TYPE pre Formulu E až po koncept I‑PACE. Objavte prvé čisto elektrické cestné vozidlo značky Jaguar.
PRESKÚMAJTE INICIATÍVU „Z OKRUHU NA CESTU“