ZVUKOVÝ DIZAJN

S príchodom elektromobilov na cesty sa zvuková kulisa našich miest navždy zmení.

Ako vie každý, kto sleduje (a počúva) Formulu E, elektrické vozidlá sú oveľa tichšie než vozidlá so spaľovacími motormi. Tento relatívne tichý chod je vlastne dôvodom, prečo sa preteky Formuly E môžu konať v mestskom prostredí, kde by mala Formula 1 problémy. Formula E je tak vhodnejšia do zastavaných a husto zaľudnených oblastí.Takýmto tichým chodom sa budú môcť pochváliť aj nové cestné elektromobily Jaguar, čo je obzvlášť dobrá správa pre obce a mestá – a to pre vodičov aj obyvateľov. Táto úroveň stíšenia však môže priniesť aj problémy.

yt:hMZM6gvRSJ4
Koncept I‑PACE | Zvukový dizajn

„Vďaka elektrickým vozidlám bude v mestách oveľa tichšie. Už roky znižujeme hlučnosť všetkých našich vozidiel, ale nová technológia elektrických vozidiel prináša zaujímavú výzvu v tom, že zrazu sú až príliš tiché. A hrozí riziko, že ich chodci nebudú počuť. Takže ako ďalší používateľ mestského priestoru musíme dbať na to, aby naše vozidlá boli bezpečné a zodpovedné.“
Iain Suffield, technický špecialista na hluk, vibrácie a tvrdosť, Jaguar Land Rover

Automobily Jaguar sa vždy tešili povesti skvelo znejúcich vozidiel a výnimkou nebude ani nový elektromobil tejto značky. Aby ho však bolo bezpečne počuť aj pri nízkej rýchlosti, musí vydávať nový druh zvuku, aby ostatných účastníkov cestnej premávky upozornil na svoju prítomnosť a smer jazdy. Okrem toho musí byť tento zvuk tiež atraktívny pre vodiča poskytovať mu spätnú väzbu o dynamike jazdy. O aké zvuky pôjde, na to si zákazníci budú musieť počkať, pokým si nevyskúšajú sériový model, ktorý sa začne predávať v roku 2018.

VIAC PRÍBEHOV
KONCEPT I‑PACE
Uverejnené: 12.01.2018

Neobyčajný pohľad na náš prvý elektromobil na batériový pohon. Päťmiestne vozidlo s pohonom všetkých kolies, výkonom 400 k a dojazdom vyše 500 km.
PRESKÚMAJTE KONCEPT I‑PACE
JAGUAR RACING
Uverejnené: 12.01.2018

Súťaženie na trati svetového šampionátu FIA Formula E nám poskytuje reálne vysokorýchlostné testovacie prostredie na zdokonaľovanie technológií elektromobilov.
PRESKÚMAJTE JAGUAR RACING
KONCEPT I‑PACE: <br> Z OKRUHU NA CESTU
Uverejnené: 12.01.2018

Skúmame cestu od pretekárskeho vozidla I‑TYPE pre Formulu E až po koncept I‑PACE. Objavte prvé čisto elektrické cestné vozidlo značky Jaguar.
PRESKÚMAJTE INICIATÍVU „Z OKRUHU NA CESTU“