TVORBA ENERGIE

Odovzdávaním skúseností a poznatkov získaných počas pretekov dosahujeme obrovský pokrok aj s našimi cestnými automobilmi. Inovačná brzdná technológia nášho pretekárskeho vozidla I‑TYPE nám pomáha získať v našom prvom elektrickom koncepčnom vozidle ešte viac energie z akumulátora.

Vedeli ste, že počas jediných pretekov dokáže vozidlo tímu Panasonic Jaguar Racing v rámci Formuly E šikovným brzdením zachytiť dostatok energie na predĺženie svojho dojazdu až o 15 %? Ako? Využívaním najnovšej technológie rekuperačného brzdenia, ktorá je významnou súčasťou konceptu cestného elektromobilu I‑PACE .



V prípade bežného vozidla so spaľovacím motorom vozidlo spomaľuje pomocou klasických trecích bŕzd, ktoré pritlačia brzdové doštičky proti kotúču. Kinetická energia z vozidla sa premieňa na tepelnú energiu, ktorá v zásade vychádza navnivoč. V elektrickom vozidle na batériový pohon (BEV) však elektromotor dokáže premeniť kinetickú energiu na elektrinu, ktorou dobíja akumulátor, a predlžuje tým vzdialenosť, ktorú prejdete na jedno nabitie.

V súťaži Formula E je dĺžka pretekov rovnaká pre každého účastníka a aj množstvo energie povolené na dokončenie pretekov je pevne stanovené na úrovni 56 kilowatthodín, takže výhodou rekuperačného brzdenia pri pretekaní je dodatočný výkon a potenciálne rýchlejšie časy na kolo. Intenzita pretekov elektromobilov testuje jednotlivé súčasti vozidiel (ako aj ich konštruktérov) až na hranice ich možností. A tým, že Jaguar vyvíja elektrické pretekárske vozidlá aj elektrické cestné vozidlá, má to vzájomné výhody.

yt:XqmDUEb4trM
Koncept Jaguar I‑PACE | Tvorba energie

„Prostredie Formuly E je pre konštruktéra úžasne vzrušujúce a náročné. To, čo sme sa naučili, a pokrok, ktorý sme dosiahli pri vývoji elektrických dielov, môžeme priamo preniesť do prostredia sériovej výroby pri novom rade elektrických vozidiel Jaguar.“
Richard Devenport, riaditeľ výskumu pre technológie Formuly E

Keď si vyskúšate rekuperačné brzdenie v novom elektromobile Jaguar, pravdepodobne zmeníte svoj jazdný štýl. Jazdenie s jedným pedálom (teda keď väčšinu času používate len plynový pedál) bude pre vodiča nanajvýš prijateľné, keď si viac začne uvedomovať hybnú silu elektromobilu.

Napriek týmto významným technickým zmenám je inovačný koncept I‑PACE do veľkej miery stále pravý Jaguar.

„Je to elektromobil, ale predovšetkým je to Jaguar, preto musí ostať verný vlastnostiam, ktoré naši zákazníci poznajú a milujú na svojich vozidlách Jaguar. Jednoznačne musí mať úžasný dizajn vnútri aj zvonka. Musí byť pohodlný a kultivovaný, ale zároveň musí ponúkať vzrušujúce dynamické jazdné vlastnosti. A presne tieto vlastnosti prinesie koncept I‑PACE celkom novej skupine zákazníkov.“
Ian Hoban, produktový riaditeľ Jaguar

VIAC PRÍBEHOV
KONCEPT I‑PACE
Uverejnené: 12.01.2018

Neobyčajný pohľad na náš prvý elektromobil na batériový pohon. Päťmiestne vozidlo s pohonom všetkých kolies, výkonom 400 k a dojazdom vyše 500 km.
PRESKÚMAJTE KONCEPT I‑PACE
JAGUAR RACING
Uverejnené: 12.01.2018

Súťaženie na trati svetového šampionátu FIA Formula E nám poskytuje reálne vysokorýchlostné testovacie prostredie na zdokonaľovanie technológií elektromobilov.
PRESKÚMAJTE JAGUAR RACING
KONCEPT I‑PACE: <br> Z OKRUHU NA CESTU
Uverejnené: 12.01.2018

Skúmame cestu od pretekárskeho vozidla I‑TYPE pre Formulu E až po koncept I‑PACE. Objavte prvé čisto elektrické cestné vozidlo značky Jaguar.
PRESKÚMAJTE INICIATÍVU „Z OKRUHU NA CESTU“